Skip to main content

Ćwiczenia Tai Chi dla seniorów

4 lipca był dla naszych Pensjonariuszy dniem pełnym wrażeń. Chcąc zaproponować im coś innowacyjnego i ciekawego,  zorganizowaliśmy spotkanie zapoznawcze w dalekowschodnią formą ćwiczeń Tai Chi.

Odwiedzili nas goście z Warszawy, instruktorzy tej dziedziny. Gościem specjalnym był dr Jan Gliński, założyciel Fundacji Dantian, która specjalizuje się w promocji zdrowego stylu życia, w walce z izolacją społeczną osób niepełnosprawnych oraz w przywracaniu dobrostanu psychofizycznego.  

Więcej informacji o działalności tej fundacji mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej www.fundacjadantian.com

Nasz event rozpoczął się od krótkiej prelekcji na temat samej koncepcji ćwiczeń Tai Chi, następnie usłyszeliśmy o kilku faktach z historii powstania tej formy, o jej rozwoju, popularyzacji oraz efektywności. Później przeszliśmy do części praktycznej.

Prowadzący nie spodziewali się takiego zaangażowania w ćwiczenia, ale ku ich miłemu zaskoczeniu, wszyscy uczestnicy wstali ze swoich miejsc i z zapałem naśladowali instruktora. Nawet Ci, którzy korzystają z pomocy ortopedycznych typu kule łokciowe, czy balkoniki, chcieli spróbować swoich sił w pozycji stojącej. Była również okazja, by zadać pytania.

Pan Jan podkreślał istotność oddechu oraz koncentracji podczas ćwiczeń Tai Chi. Zaznaczał, że sam ruch to tylko 20% całokształtu , resztę stanowi prawidłowy, przeponowy, spokojny oddech oraz skupienie uwagi na tym co się w danej chwili robi, czyli na kontroli własnego ciała oraz wykonywanego ruchu. Wspomniano również o konieczności systematycznego prowadzenia treningu jeśli oczekuje się pozytywnych rezultatów, na przykład w postaci poprawy równowagi. Udokumentowano korzystny wpływ Tai Chi w prewencja upadków.