Czy prywatny dom opieki to dom starości ?
Istnieje powszechne przekonanie, że osoby starsze prowadzą monotonne, poniekąd wręcz nudne życie, a ich możliwości fizyczne i psychiczne z wiekiem ograniczają się coraz bardziej. Czy aby na pewno jest to regułą? W naszym domu opieki staramy się uwodnić, że dom opieki nie musi być domem nudnej starości.
Terapia ruchem
Jednym z największych atutów Lawendowego Domu Seniora jest regularnie prowadzona kinezyterapia (terapia ruchem) z elementami tańca (choreoterapii). Pensjonariusze mają zapewnioną dawkę wysiłku fizycznego, który jak powszechnie wiadomo daje zastrzyk pozytywnej energii, pobudza układ krążenia, wzmacnia bierny układ ruchu oraz mięśnie. Zajęcia odbywają się pod czujnym okiem magistra fizjoterapii, który wcześniej ocenia możliwości psychofizyczne danej osoby i pod tym kątem dobiera indywidualny zestaw ćwiczeń bądź decyduje o przynależności do grupy osób, które prezentują podobny poziom funkcjonalny. Ćwiczenia grupowe odbywają się
w specjalnie do tego przeznaczonej sali, wyposażonej w rowery stacjonarne, orbitrek, piłki szwedzkie, i masę drobnego sprzętu. Fizjoterapeuta dba o to, by jego praktyka odbywała się zgodnie ze standardami evidence based practice.
Terapia zajęciowa
Lawendowy Dom Seniora wychodzi na przeciw potrzebom osób w starszym wieku, zapewniając im szereg możliwości i form spędzania wolnego czasu. Między innymi w ramach szeroko pojętej terapii zajęciowej, odbywają się sesje aromaterapii. Nie przypadkowo zdecydowano się na bodźce zapachowe. Udowodniono, że człowiek jest w stanie rozróżnić około 10 000 różnych zapachów (Linda B. Buck i Richard Alex otrzymali w 2004 roku Nagrodę Nobla za odkrycia w tej dziedzinie). Co więcej nasz umysł łączy zapamiętany aromat ze wspomnieniem. Tak więc pensjonariusze nie tylko mogą poczuć zapach cynamonu, mięty, czy wanilii, ale również dzięki pamięci węchowej mogą przeżyć na nowo miłe wspomnienia najczęściej sięgające aż do lat młodości.
Ćwiczenia funkcji poznawczych
Nie zapominamy o ćwiczeniach funkcji poznawczych. Umysł ma potężne możliwości, ale tak jak ciało - nie ćwiczony "obumiera". Uwaga, percepcja i pamięć to składowe wyżej wspomnianych funkcji. Aby je doskonalić, rozwijać, lub po prostu jak najdłużej zachować ich obecny stan, posługujemy się kreatywnymi propozycjami doświadczonych specjalistów z zakresu psychologii, terapii zajęciowej, czy pedagogiki specjalnej. W myśl powiedzenia Wisławy Szymborskiej ,, Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła", nasi podopieczni mogą również umilić sobie czas lekturą.
Ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej
Chętni mogą uczestniczyć w zajęciach plastycznych. Ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej, doskonalenie funkcji manualnych, integracja oraz sama przyjemność wynikająca z realizacji tego typu zainteresowań, to tylko niektóre z korzyści płynących z uczestnictwa w zajęciach.
Chyba właśnie obaliliśmy stereotyp... Okres emerytury nie musi być jedynie czasem spędzonym przed telewizorem. Chcemy, by pensjonariusze Lawendowego Domu Seniora mogli realizować swoje pasje, dlatego jesteśmy otwarci na nowe propozycje. Ich stan psychoruchowy również jest naszym priorytetem, dlatego dokładamy wszelkich starań, by rozwijali się w tym obszarze.